Çin’de Bazı Apple Modellerinin Satışları Durduruldu

Çin’de Bazı Apple Modellerinin Satışları Durduruldu

Patent ihlalleri ve taklit ürün suçlamalarıyla rakiplerine çok sayıda dava açan Apple bu defa suçlanan taraf oldu. iPhone 6’nın Çin’deki satışları Baili açtığı bir dava sonucunda durduruluyor.

DAVA AÇTI

Çin’in resmi yayın organlarından Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, ülkenin güneyinde bulunan Guangdong eyaletinin Şıncın kenti merkezli Beili firması, Apple’ın kendir üretimi 100C modelini taklit ettiği suçlamasıyla Pekin Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (BIPO) dava açtı.

SATIŞLARI DURDURMA KARARI VERİLDİ

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA NELER OLUYOR ? TIKLA ÖĞREN
Apple üretimi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Beili üretimi 100C telefonla arasında çok az fark olduğunu ve modelleri birbirlerinden ayrı etmenin güç olacağını belirten Fikri Mülkiyet Ofisi, Beili firmasını haklı bularak Apple’dan Pekin’deki satışlarını durdurması emrini verdi.

İPTALİNİ İSTEDİ

Apple da kararına karşı Pekin Fikri Mülkiyet Mahkemesine dava açarak, alınan kararın iptalini talep etti.

DİĞER BÖLGELERDE SATILABİLECEK

Mahkeme, BIPO’nun kararını onaylarsa dava kapsamında Apple’ın bu iki modelinin Pekin’deki satışı resmi olarak yasaklanmış olacak ancak bu karar Çin’in diğer bölgelerinde Apple modellerinin satışına engel olmayacak.

GEÇEN AY KAYBETMİŞTİ

Diğer yandan geçen ay da Apple, Çin’deki Şintong Tiendi şirketi ile el çantası, telefon kılıfı gibi ürünlerde “iPhone” markası konusunda yaşadığı anlaşmazlık davasını kaybetmişti.

Apple, Samsung ve Lenovo’nun ardından Çin akıllı telefon pazarında en çok satılan üçüncü marka konumunda.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir